avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pentru infiere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pentru infiere

Buna ziua.
Acum 1 an si 5 luni s-a nascut o fetita in urma unei relatii a sotului meu cu o alta femeie.
Aceasta nu a dorit copilul si a vrut sa-l lase in spital, iar de la varsta de 6 zile am crescut-o eu si cu sotul meu, care a recunscut-o ca si tata.
Aceasta femeie i-a facut sotului meu o procura la notar prin care ia cedat dreturile ei de mama in favoarea tatalui.
De la nastere mama naturala nu a mai dat niciun semn, nu s-a interesat niciodata de fetita.
Eu o cresc ca pe propiul meu copil si as vrea sa o adopt si sa fiu trecuta eu ca mama a fetitei.
Intrebarea mea este daca pot sa o infiez?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 17:18, 3 Octombrie 2013
Da ... dacă filiaţia fata de soţul dvs. este confirmată prin rezultatul expertizei ADN.

In acest caz se aplica procedura adoptiei copilului de către soţul părintelui firesc
Ultima modificare: Joi, 3 Octombrie 2013
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sotul meu are un copil dintr o relatie si a recunoscut copilul ... Danapav Danapav Sotul meu are un copil dintr o relatie si a recunoscut copilul el a facut prin hotărâre judecătorească sa aiba iel dreptul asupra copilului intrebarea este ... (vezi toată discuția)
Proces de incredintare,adoptie davidrelu davidrelu Buna ziua Va rog sa mi dati un sfat cu privire la problema pe care o voi povesti. Acum ceva timp am avut o relatie cu o femeie maritata dar despartita,fara ... (vezi toată discuția)
Urgent!!!! tatal cere copilul dupa 10 ani...in care nici macar nu l-a recunoscut! fany22 fany22 Buna ziua, Problema e urmatoarea: Mama fetitei, se desparte de barbatul care se presupune a fi tatal fetitei (el nu vrea s-o recunoasca pe motiv ca nu-i al ... (vezi toată discuția)