Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pentru infiere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pentru infiere

Buna ziua.
Acum 1 an si 5 luni s-a nascut o fetita in urma unei relatii a sotului meu cu o alta femeie.
Aceasta nu a dorit copilul si a vrut sa-l lase in spital, iar de la varsta de 6 zile am crescut-o eu si cu sotul meu, care a recunscut-o ca si tata.
Aceasta femeie i-a facut sotului meu o procura la notar prin care ia cedat dreturile ei de mama in favoarea tatalui.
De la nastere mama naturala nu a mai dat niciun semn, nu s-a interesat niciodata de fetita.
Eu o cresc ca pe propiul meu copil si as vrea sa o adopt si sa fiu trecuta eu ca mama a fetitei.
Intrebarea mea este daca pot sa o infiez?
Va multumesc!
Da ... dacă filiaţia fata de soţul dvs. este confirmată prin rezultatul expertizei ADN.

In acest caz se aplica procedura adoptiei copilului de către soţul părintelui firesc
romascanu, moderator