Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrare in posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrare in posesie

Buna seara, dupa moartea bunicilor din partea tatii, s-a desbatut sccesiunea si partea lui de mostenire el nu si-a trecuto pe numele lui. Dar o parte din terenuri le-a lucrat din totdeauna si a platit impozit. Acum cind tatal meu a decedat si vrem sa facem succesiunea, nu putem intra in posesia terenurilor deoarece acestea figureza pe harta pe numele bunicului. In primarie nu stiu cum sa se procedeze. poate m-ati putea ajuta dv cu un sfat.
Depuneti la Primarie Certificatul de mostenitor dupa bunici, prin care tatal Dvs. devenea proprietar pe anumite terenuri. Astfel acesta va figura si in actele Primariei ca proprietar.
Apoi puteti face succesiunea dupa tatal Dvs.
VA MULTUMESC DIN SUFLET