avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PIERDEREA POSTULUI DUPA REVENIREA DIN CONCEDIU ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PIERDEREA POSTULUI DUPA REVENIREA DIN CONCEDIU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI

Ma confrunt cu urmatoarea problema: in perioada 2007-2011 am fost angajata pe o firma care in 2013 are activitatea suspendata iar toti salariatii au fost reangajati pe o alta firma pe care o detine acelasi director general, angajatii au incetat activitatea cu 55b. In ziua de 7 octombrie 2013 mi se termina concediul si doresct sa ma reintorc la locul de munca dar mi s-a transmis ca nu mai este nevoie de mine motivandu se ineficienta mea la locul de munca.
Ce am de facut in acest caz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:50, 18 Noiembrie 2014
incetarea poate fi facuta fara preaviz?
Art. 75. C.mun.
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
...

Neacordarea de catre angajator a termenului de preaviz atrage, in conformitate cu dispozitiile art. 78 C. muncii, nulitatea absoluta a concedierii, chiar daca masura concedierii respecta toate celelalte dispozitii legale.
freeelis a scris:

Art. 75. C.mun.
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
...

Neacordarea de catre angajator a termenului de preaviz atrage, in conformitate cu dispozitiile art. 78 C. muncii, nulitatea absoluta a concedierii, chiar daca masura concedierii respecta toate celelalte dispozitii legale.


Cum facem daca situatia financiara a societatii a carei activitate este suspendata nu permite plata salariatei in perioada de preaviz, nici macar a indemnizatiei de minimum 75% din salariu de baza (somaj tehnic)? practic eu nu pot sa ii acord cele 20 zile de preaviz... nu pot sa ii fac actele de somaj imediat dupa solicitarea acesteia de reluare a activitatii? Cand normal ar trebui sa fie informata salariata aflata in CCC despre suspendarea activitatii? este suficienta informarea in momentul solicitarii de reluare a activitatii dupa CCC?

Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 18 Noiembrie 2014
Bubinubi, utilizator
Daca activitatea este suspendata, atunci c.i.m. trebuia sa inceteze la data cand s-a decis suspendarea activitatii si nu ulterior acesteia.

In opinia mea, preavizul trebuia efectuat pana la data suspendarii activitatii.
salariata se afla deja in CCC.

Alte discuții în legătură

Incetare concediu crestere copil ghiuream@yahoo.com ghiuream@yahoo.com De la firma mi s-a spus ca firma nu este inchisa ei doar si-au restrans activitatea si mi s-a spus ca dupa reluarea activitatii din concediu crestere copil am ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea postului - concediu de crestere a copilului popoviciu13 popoviciu13 buna, intr-o luna ar trebui sa ma reintorc la munca din concediu de crestere al copilului. Postul meu este desfiintat. Un alt post pe studiile mele nu am sa ... (vezi toată discuția)
Somaj pentru angajata intoarsa din concediul de cresterea copilului mari_ionescu mari_ionescu Buna ziua, Am o angajata care in data de 12 martie 2015 trebuie sa se intoarca la munca din concediul pentru cresterea copilului. Pot sa-i fac incetarea ... (vezi toată discuția)