avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea dupa aproape 30 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea dupa aproape 30 de ani

in anul 1979 si 1980 bunicii mei au decedat. Mama mea nu a deschis succesiune in termen de 6 luni si nici pana in ziua de azi. Mama mea mai are trei surori , toate in viata. In momentul de fata casa parinteasca (a bunicilor) se afla la mama mea, la fel detine si un titlu de proprietate pe o suprafata de aproximativ 4 ha pe care sunt trecute si surorile ei, dar impozitul la primarie este platit de parintii mei.
Intrebarea este daca se poate face succesiunea, daca costa mult, si daca nu se prezinta surorile la succesiune ce se intampla , poate lua intreaga suprafat de pamant mai ales ca mama mea s-a ocupat de ea si cu casa ce se intampla? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Meroiu Daniela , Avocat 19:44, 27 Martie 2009
Poate fi dezbatuta acum succesiunea. mama va comunica la notar adresa surorilor, care vor fi citate. daca ele nu se vor prezenta, se va considera ca au renuntat la mostenire. Succesiunea se va imparti intre mostenitorii prezenti la dezbaterea succesiunii.
In ceea ce priveste titlul de proprietate in care sunt incluse si surorile mamei se poate face eventual iesirea din indiviziune,potrivit cotelor legale.
Brom a scris:

Poate fi dezbatuta acum succesiunea. mama va comunica la notar adresa surorilor, care vor fi citate. daca ele nu se vor prezenta, se va considera ca au renuntat la mostenire. Succesiunea se va imparti intre mostenitorii prezenti la dezbaterea succesiunii.



Neprezentarea unui succesor la dezbaterea în faţa notarului îl împiedică pe acesta să elibereze certificatul de moştenitor. Procedura succesorală notarială este una graţioasă, nu contencioasă.

Doar în instanţă s+ar putea obţine o astfel de soluţie, nicidecum la notar, care, în situaţia expusă, este obligat să suspende procedura.
themis a scris:

Brom a scris:

Poate fi dezbatuta acum succesiunea. mama va comunica la notar adresa surorilor, care vor fi citate. daca ele nu se vor prezenta, se va considera ca au renuntat la mostenire. Succesiunea se va imparti intre mostenitorii prezenti la dezbaterea succesiunii.



Neprezentarea unui succesor la dezbaterea în faţa notarului îl împiedică pe acesta să elibereze certificatul de moştenitor. Procedura succesorală notarială este una graţioasă, nu contencioasă.

Doar în instanţă s+ar putea obţine o astfel de soluţie, nicidecum la notar, care, în situaţia expusă, este obligat să suspende procedura.


Evident domnule Themis, ca neprezentarea la care ma refeream echivaleaza cu neacceptarea succesiunii in termen de 6 luni. Evident ca inainte de expirarea acestui termen notarul nu ii va putea declara straini de mostenire pe cei ce au vocatie mostenitori. Si evident a nu numai in instanta se poate obtine o astfel de solutie. Notarul suspenda procedura pana la expirarea termenului de 6 luni, dupa ce expira acest termen ii declara straini de mostenire pe cei ce nu au acceptat succesiunea (tacit sau nu) in termenul legal.
din punctul meu de vedere va puteti folosi de uzucapiune pentru imobil.

Alte discuții în legătură

Dezbaterea mostenirii dacon dacon Buna ziua. Au trecut 8 ani de la decesul tatalui.Am dori sa aflam cum putem rezolva onorabil dorinta mamei: Suntem doua surori, iar mama doreste ca una dintre ... (vezi toată discuția)
Taxa succesiune marin raluca marin raluca am o problema in ceea ce priveste taxa de succesiune. Unul dintre mostenitori nu isi da acordul pentru initierea taxei de succesiune.Avem nevoie de aceasta ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare tamasanu67 tamasanu67 am o matusa sora cu tatal meu care vrea sa-mi vanda casa.sotul a decedat acum 8 ani si are o fiica din prima casatorie despre care matusa nu stie ... (vezi toată discuția)