Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariu avocat - redactare contract
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariu avocat - redactare contract

Buna ziua,

Am rugamintea daca se poate sa imi mentionati care ar fi onorariul unui avocat pentru redactarea unui contract de prestari servicii.
Va multumesc.
onorariul unui avocat se calculeaza in functie de o multitudine de factori printre care volumul de munca,,notorietatea av,posibilitatile financiare ale clientului etc.un avocat poate sa va solicite cateva sute de lei,o societate de avocatura cateva sute de euro sau mai mult,nu exista onorarii minime sau maxime depinde de cerintele dvs,suma pe care o aveti alocata si abilitatile de negociator.
Multumesc pentru raspuns. Dvs imi puteti trimite (fie in privat, fie prin raspuns aici) o oferta pentru redactarea unui contact de prestari servicii?
Precizez ca ma intereseaza un pret cat mai mic, fara sa fac rabat de la corectitudinea redactarii unui astfel de contract, care are rolul de a reglementa in scris termenii unui parteneriat (prestator-beneficiar), dar si de a ma proteja de diferite situatii neplacute in care cealalta parte nu vrea sa isi respecte obligatiile sau isi asuma si alte drepturi nestabilite prin contract etc. Am nevoie de cineva care sa ma ghideze corect din punct de vedere al legislatiei in vigoare. Va multumesc.