avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand se pune in executare o sentinta civila definitiva ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand se pune in executare o sentinta civila definitiva si executorie?

Buna!
Cand se pune in executare o sentinta civila definitiva si executorie?
Dupa ce au fost epuizate toate caile de atac prevazute de legislatia romana.

Dupa ce se legalizeaza, daca partea obligata nu intelege sa isi execute de buna-voie obligatiile stabilite prin sentinta, atunci apelati la un executor judecatoresc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fac in cazul in care statul nu se supune deciziei instantei de fond? sejc_2010 sejc_2010 in cazul in care statul nu se supune sentintei instantei de fond care imi este favorabila si deci nu nu declara recurs sau apel ,sentinta fiind ... (vezi toată discuția)
Amenintari mariam7777 mariam7777 buna ziua am fost in judecata cu asociatia de locatari,am primit definitiva acum 3 zile in care ma instiinteaza ca am pierdut procesul si am de platit o suma ... (vezi toată discuția)
Investire cu formula executorie adinutza.2008 adinutza.2008 Consiliul local a castigat in instanta rezilierea unui contract de inchiriere. Intreb: dupa aplicarea mentiunii definitiv si irevocabil pe sentinta civila, ... (vezi toată discuția)