Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Certificat urbanism - spaga
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Certificat urbanism - spaga

Buna ziua,
as dori sa va intreb pe toti cei care viziteaza acest forum, precum si pe consilierii si juristii acestui forum ce este de facut, atunci cand intr-un oras, primarul cere spaga in mod direct 10.000 ron (o suta milioane lei vechi), pentru a-ti elibera certificatul de urbanism si autorizatia de constructie. In acel oras, majoritatea caselor sunt facute fara acte, iar constructiile, in afara de faptul ca nu au proiecte , nu respecta nici cerintele certificatului de urbanism. Orice act se elibereaza doar pe ochi frumosi sau spaga.
Cum poate proceda un om pentru a obtine aceste acte, sarind peste capul sefului serviciului de urbanism si al primarului.
Este foarte adevarat ca s-a inceput constructia la casa inainte de a obtine aceste hartii, in timp ce se astepta eliberarea altor hartii premergatoare acestora. Dar de aici si pana a veni primarul la poarta pentru a-ti cere spaga....
Cum ar trebui sa procedeze un om aflat in aceasta situatie?
Va multumesc si astept cu interes sugestiile dumneavoastra!
Pentru astfel de cazuri exista DNA, Directia Nationala Anticoruptie.

[ link extern ]
Usor de spus DNA. Acolo trebuie sa te duci cu dovezi, ca ei nu stau sa caute, iar primarul nu e prost sa ceara in scris banii. Iar seful urbanismului este nimeni altul decat fratele sefului politiei din acea localitate. E greu sa obtii marturii inregistrate cand nu esti facut pentru asta si e si mai greu cand apoi te confrunti cu clanurile care ii sustin pe acesti indivizi. Deci, alte solutii mai exista?
Dovezile urmeaza sa le obtina DNA-ul prin organizarea unui fragrant.
@Cyan, pe ce dreq de lume traim ? Va credeti in Republica Miranda ? Omului trebuie sa i se spuna ca e musai sa-si gaseasca cativa ciraci, ca sa obtina un flagrant valabil, iar de nu, asta e situatia si natia, vorba unui poet "d-aciia", din Dacia Felix.
juristu X, utilizator
Este foarte adevarat ca s-a inceput constructia la casa inainte de a obtine aceste hartii, in timp ce se astepta eliberarea altor hartii premergatoare acestora.Alegeti:amenda pentru inceperea constructiei fara avize sau spaga.Sunt la fel de mari.DNA-ul isi face treaba(poate!!) dar dvs veti plati amenda.Nu stiu ce sfat sa va dau....ca simplu cetatean care a gresit,nu veti reusi sa invingeti sistemul.