avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Marturie mincinoasa

buna seara.va rog mult sa ma ajutati:
sunt inculpat intr-un dosar penal pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice.
am un martor in apararea mea
procurorul a dispus:
1 trimiterea mea in judecata
2 disjungerea cauzei asupra martorului pt marturie mincinoasa
primul termen de judecata este saptamana viitoare
Intrebare:
martorul isi mai poate retrage declaratia,daca da,pana in ce moment o poate retrage fara consecinte penale asupara lui?,avand in vedere ca s-a facut disjungerea cauzei?
VA MULTUMESC FRUMOS
Cel mai recent răspuns: mariuscarabus , utilizator 00:10, 6 Octombrie 2013
Daca cauza a fost disjunsa ptr. marturie mincinoasa, este tarziu acum sa-si mai retraga declaratia.Probabil ca impotriva martorului s-a inceput urmarirea penala pentru marturie mincinoasa.
Ultima modificare: Duminică, 6 Octombrie 2013
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
va multumesc.o singura intrebare mai am.martorul despre care vorbesc este plecat din tara,lucreaza si ii este imposibil sa vina in tara.exista vreo solutie prin consulat....?sau ceva?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marturie mincinoasa seb_aku seb_aku In 2009 mi s-a intocmit dosar penal pt grup infractional organizat si complicitate la contrabanda. si tot atunci s-a disjuns cauza pt palierul moldovean in ... (vezi toată discuția)
Martor - marturie mincinosa xuser xuser Pe scurt: vin 5 sa ma bata. Politia il prinde pe unul iar ala cheama ,sa zicem, pe 2 dintre complici ca martori (mincinosi evident). Daca din martori devin ... (vezi toată discuția)
Ce va face instanta + ce va pati un martor mincinos ? oanaportar oanaportar - daca intr-un dosar civil sau penal un martor audiat da o Declaratie in fata unei instante de judecata iar dupa un Termen, dupa audierea acestuia, na din ... (vezi toată discuția)