Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Marturie mincinoasa

buna seara.va rog mult sa ma ajutati:
sunt inculpat intr-un dosar penal pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice.
am un martor in apararea mea
procurorul a dispus:
1 trimiterea mea in judecata
2 disjungerea cauzei asupra martorului pt marturie mincinoasa
primul termen de judecata este saptamana viitoare
Intrebare:
martorul isi mai poate retrage declaratia,daca da,pana in ce moment o poate retrage fara consecinte penale asupara lui?,avand in vedere ca s-a facut disjungerea cauzei?
VA MULTUMESC FRUMOS
Daca cauza a fost disjunsa ptr. marturie mincinoasa, este tarziu acum sa-si mai retraga declaratia.Probabil ca impotriva martorului s-a inceput urmarirea penala pentru marturie mincinoasa.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
va multumesc.o singura intrebare mai am.martorul despre care vorbesc este plecat din tara,lucreaza si ii este imposibil sa vina in tara.exista vreo solutie prin consulat....?sau ceva?