Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce va face instanta + ce va pati un martor mincinos ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce va face instanta + ce va pati un martor mincinos ?

- daca intr-un dosar civil sau penal
un martor audiat da o Declaratie in fata unei instante de judecata
iar dupa un Termen, dupa audierea acestuia,
na din partile procesuale ( reclamant sau parat )
dovedeste ca martorul a dat o Declaratie mincinoasa...

- ce va face instanta /judecatorul ? ....
- ce va pati martorul mincinos ?
Art. 260
Mărturia mincinoasă
Fapta martorului care într-o cauză penală, civilă, disciplinară sau în orice altă cauză în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase, ori nu spune tot ce ştie privitor la împrejurările esenţiale asupra cărora a fost întrebat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Fapta prevăzută în alineatul precedent nu se pedepseşte dacă, în cauzele penale mai înainte de a se produce arestarea inculpatului, ori în toate cauzele mai înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase, martorul îşi retrage mărturia.
Dacă retragerea mărturiei a intervenit în cauzele penale după ce s-a produs arestarea inculpatului sau în toate cauzele după ce s-a pronunţat o hotărâre sau după ce s-a dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase, instanţa va reduce pedeapsa

- marturia mincinoasa s-a facut in fata instantei penale
- intrebarea e:
Ce va face judecatorul, daca una din parti dovedeste acest lucru
imediat dupa audierea martorului ?
Daca constata ca s-a savarsit o fapta prevazuta de legea penala, trimite incheirea de sedinta procurorului competent, este posibil ca si procurorul de sedinta sa declare ca incepe urmarirea penala sau pune in miscare actiunea penala.
si daca la acea judecata participa un procuror de sedinta ?
V-am raspuns deja.