Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce va face instanta + ce va pati un martor mincinos ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce va face instanta + ce va pati un martor mincinos ?

- daca intr-un dosar civil sau penal
un martor audiat da o Declaratie in fata unei instante de judecata
iar dupa un Termen, dupa audierea acestuia,
na din partile procesuale ( reclamant sau parat )
dovedeste ca martorul a dat o Declaratie mincinoasa...

- ce va face instanta /judecatorul ? ....
- ce va pati martorul mincinos ?
Poate sesiza organele penale sau poate pur și simplu să nu țină cont de acea mărturie la momentul deliberării.

Sesizarea organelor penale nu are treabă cu procurorul de ședință.
Patrick_, utilizator
ART. 360 c.p.p.
Constatarea infracţiunilor de audienţă
(1) Dacă în cursul şedinţei se săvârşeşte o faptă prevăzută de legea penală, preşedintele completului de judecată constată acea faptă şi îl identifică pe făptuitor. Încheierea de şedinţă se trimite procurorului competent.
#M2
(2) În cazul în care procurorul participă la judecată, poate declara că începe urmărirea penală, pune în mişcare acţiunea penală şi îl poate reţine pe suspect sau pe inculpat.

În condițiile alin.2, procurorul prezent la judecată are posibilitatea de a începe urmărirea penală ( art. 305 NCpp ), autorul infracțiunii de audiență dobândind calitatea
procesuală de suspect ( art. 305 alin.3 teza finală C.p.p. ) pune în mișcare acțiunea penală (art. 309 C.p.p. ) autorul infracțiunii de audiență dobândind calitatea procesuală de inculpat.
va multumesc foarte mult pt. ajutor !