Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Tatal meu a avut un var primar care nu a avut copii si nu a fost casatorit niciodata. Va rog sa- mi spuneti daca eu in calitate de nepot de var primar am vreun drept la mostenire. Multumesc
Deci, sa intelegem ca dvs. sunteti fiul varului primar al defunctului a carui succesiune este pusa in discutie?
In acest caz, puteti fi mostenitor daca unchiul dvs. nu a avut copii, sotie, iar parintii si alti frati si nepoti de frati i-au murit sau n-au existat niciodata.
Verii primari sunt rude de gradul IV. Asta înseamnă că dumneavoastră sunteţi rudă de gradul V cu vărul primar al tatălui dumneavoastră, deci nu sunteţi în grad succesibil, vocaţia succesorală fiind limitată în dreptul civil român la rudele colaterale de gradul IV inclusiv.

Aşa fiind, nu veţi putea moşteni.