Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere

Buna seara
Am si eu o intrebare in legatura cu pensia de intretinere pe care trebuie sa o primesc de la fostul sot. Daca in ordonanta de popriere pe salar este mentionat faptul ca pensia alimentara se retine pina la majoratul copilului, angajatorul respectiv este obligat sa o retina pina la implinirea majoratului sau pina la terminarea liceului daca primeste dovada ca acest copil este inca la studii. Eu ce ar trebui sa fac mai departe?
Pana la majorat, daca fostul sot inca mai lucreaza.Dvs nu mai puteti face nimic, daca fiul dvs devine major.De acum actiunea pt stabilirea unei pensii de intretinere o face acesta, impotriva tatalui sau, facand dovada ca se afla in continuarea studiilor.
tatal e obligat sa-i plateasca pensia pana la terminarea studilor, dar nu mai mult de 26 de ani
Firma este obligata sa retina si sa va vireze suma stabilita cu titlu de pensie de intretinere pana la data stabilita in hotararea de judecata si in decizia de infiintare a popririi. Daca copilul continua studiile si dupa implinirea varstei de 18 ani , are dreptul sa se adreseze instantei de judecata pentru stabilirea pensiei de intretinere pana la finalizarea studiilor, dar nu mai mult de implinirea varstei de 26 de ani. Iar in baza hotararii pe care o va pronunta instanta, angajatorul va dispune in continuarea retinerea salariala privind pensia de intretinere.