avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimb de spatii auxiliare in vederea unei constructii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimb de spatii auxiliare in vederea unei constructii suplimentare.

Desi am mai pus in discutie parti din subiectul care va urma, il voi mai pune o data in intregime in discutie si poate cineva va avea rabdare sa-l citeasca si sa-mi dea un sfat consistent. Voi incerca sa fiu cat mai succinct.
M-am mutat intr-un imobil al ICRAL-ului in 1978, intr-un apartament cu patru camere, impreuna cu doua batrane care locuiau acolo de foarte mult timp. Rand pe rand batranele s-au stins asa ca in 1984 m-am pomenit singur in tot apartamentul. La numarul respectiv sunt 3 corpuri de cladire cu un total de 9 apartamente. Doua dintre ele, unde locuiesc si eu, au si o intrare comuna. Eu locuiesc la etajul 1 iar la parter este un apartament identic cu al meu. La parter locuia o familie unde titularul de contract a divortat iar fosta lui sotie s-a recasatorit si locuia tot in acel apartament cu actualul ei sot si cu un copil nou nascut. Nu stiu dupa ce criterii aceasta familie a obtinut repartitie in apartamentul meu cand de fapt conditiile erau absolute identice, atata doar ca eu nu eram fostul sot. Pe acelasi palier cu mine dar in corpul alaturat locuia o familie a unui foarte cunoscut fost fotbalist si antrenor de fotbal. Acesta locuia intr-un apartament foarte mare cu sotia si baiatul lui, apartamentul avand doua camere de circa 14 mp, 19 mp si o sufragerie de 35 mp dar care era trecuta in contract drept hol de trecere. Deasemenea dependinte cu o suprafata destul de mare. In momentul in care vecinii de jos au obtinut repartitia, vecinul de palier mi-a propus sa-i dau o declaratie in care sa fiu de accord cu extinderea lui intr-una din camere urmand ca a doua sa-mi revina mie plus dependintele. Camera ar fi obtinut-o in baza unui certificat medical al sotiei lui care suferea de grave probleme psihice, reale dealtfel si care avea dreptul la o camera suplimentara. Bineinteles ca mi-a convenit situatia si am fost de accord. Numai ca el a obtinut ambele camere pretextand ca erau despartite printr-un glasvand si nu puteau fi separate. Eu am ramas cu o camera de 16 mp, una de 6,5 mp plus dependintele. Singur fiind la acel moment mi s-a parut rezonabil si am acceptat situatia. Odata cu aparitia legii 112 toti locatarii curtii au cumparat apartamentele, fostul proprietar neavand mostenitori care sa revendice casele. Numai ca vecinul de palier a cumparat si alte spatii care nu i-au apartinut niciodata pana atunci, in speta 3 camarute foste candva spalatorie reconvertite de ICRAL in apartament unde a locuit temporar o batrana foarte saraca plus holul de acces catre cele doua compartimente ale podului aflate deasupra apartamentului meu si deasemenea alte doua camarute de deasupra apartamentului sau unde desemenea locuise o batrana saraca, probabil tot o fosta spalatorie. Intre timp vecinul si-a vandut toate spatiile unei firme. Unul dintre patronii firmei mi-a facut o oferta care in general nu m-ar deranja foarte tare, oferta avand si avantaje dar si dezavantaje. El ar vrea sa construiasca deasupra apartamentului meu dar si deasupra celor doua canere care acum ii apartin, un nou apartament. Daca o comisie de expertiza si-ar da acordul, eu avand unele indoieli pentru ca imobilul e din 1939 si au trecut cam multe cutremure peste el, as fi de accord cu aceasta constructie. Numai ca pentru a construi eu ar trebui sa-i cedez o parte din podul la care am dreptul in cota indiviza si pe care il impart acum cu el (24 mp in total). Din pacate ICRAL-ul cand a vandut imobilul nu ne-a trecut pe contracte si aceste parti din pod asa ca ele nu apar nicaieri si nici nu stim la cat are dreptul fiecare. Initial noul meu vecin era dispus sa-mi cedeze cele doua camarute din imobilul alaturat si unde eu am acces, ele avand o suprafata ceva mai mare decat cota aproximativa pe care o detin eu din pod. Dar la el acele camarute apar ca fiind cumparate pe cand podul meu, nu. Ulterior s-a mai razgandit nitel amenintandu-ma voalat ca ar putea sa-mi interzica accesul la pod, holul de trecere aparand in contractul sau.
Am fost toata viata un om cinstit si de bun simt iar obrazniciile de genul celei pe care tocmai am descri-o ma cam lasa fara replica. Imi poate spune cineva cam in ce fel poate fi rezolvata situatia in varianta in care eu as fi dispus sa-i cedez podul, dar numai cu spatiu la schimb. Eu depozitez in pod obiecte la care in nici un caz nu pot sa renunt ?

Alte discuții în legătură

Spatii comune MV1 MV1 Intr-un imobil cu mai multe apartamente, la cat din suprafata podului are dreptul fiecare proprietar ? Unul din proprietari a cumparat si o fosta spalatorie ... (vezi toată discuția)
Cum inceteaza dreptul de coproprietate fortata al unui imobil (curte comuna) achizitionat prin programul " prima casa" carmen_ carmen_ Buna, Nu demult am achizionat un imobil intr-o curte comuna, apartamentul se afla la etajul unei case, mentionez ca e singurul aparament de pe etaj. ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre spatiu mansarda Son_2020 Son_2020 Buna ziua, anul trecut am achizitinat un apartament la mansarda cu supratafata de 47.32 mp. compus din hol, baie, bucatarie, camera, dormitor, balcon si podul ... (vezi toată discuția)