avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu casatorie

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti si mie cate zile de concediu se dau de la Stat pentru casatorie.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:42, 7 Octombrie 2013
De la stat nu se dau,poate de la angajator.Beneficiati numai daca aveti prevazut in contractul individual de munca sau in contractul colectiv de munca la nivel de unitate/ramura etc.
Nu este nici o lege care sa oblige angajatorul sa dea macar 3 zile pentru casatorie?
In ce sector lucrati , bugetar sau privat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensatie conf. art.78 alin.1-2 din contractul colectiv la nivel national catalinu catalinu Buna ziua, Situatia sotiei mele este urmatoarea..... La data de 17.02.2010 a terminat concediul de ingrijire copil si a mers la fostul loc de munca unde a ... (vezi toată discuția)
Salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului ContSters57911 ContSters57911 Buna ziua, va rog sa ma indrumati ce pot face in acest caz: am solicitat acel salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului, in luna mai, insa pana in prezent ... (vezi toată discuția)
Concediu de casatorie veronik veronik M-am casatorit in octombrie 2012 si am luat doar 3 zile de concediu din cele 5 acordate pt evenimente speciale. Acum as vrea sa le iau si pe cele 2 ramase, dar ... (vezi toată discuția)