Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre CCMN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre CCMN

Buna ziua,

va rog frumos ,contractul colectiv de munca unic la nivel national 2011-2014 mai este valabil ?Care este CCMN in baza caruia se acorda salarii compensatorii la disponibilizare intr-o activitate hoteliera ? va multumesc
CCMN invocat de dvs nu si-a produs niciodata efectele . Acesta nu a fost inregistrat la Ministerul Muncii.
De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN.

Acordarea salariilor compensatorii se face numai daca :
- sunt prevazute in ccm aplicabil
- in reg. intern al angajatorului
- in c.i.m.
- prin negociere directa cu angajatorul

In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie de a va acorda salarii compensatorii.
Vorbim despre contractul colectiv de munca la nivel de ramura ?
Ati invocat un CCMN - contract colectiv de munca la nivel national , la ce ccm la nivel de ramura va referiti?