avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doresc intreruperea rapida a CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doresc intreruperea rapida a CIM

Recent am avut o oferta de lucru in strainatate -pentru o firma cu sediul in strainatate (fara filiala in Romania). Plecarea trebuie sa fie in cel mult 5 zile calendaristice conform intelegerii,

Problema este ca am un contract de munca valabil in Romania, unde nu am depus inca nici un preaviz.

intrebarile ar fi:

1. Cum as putea incheia contractul de munca cu actuala companie, fara a respecta termenul legal de 25 zile lucratoare ?

2. Ce se intimpla daca pur si simplu plec in strainatate si nu mai imi indeplinesc prevederile contractuale din tara ?
3. Pot fi actionat in judecata de firma din Romania ?

4. La desfacerea contractului pe motiv disciplinar va apare ceva in Revisal ce ar putea sa imi afecteze cariera pe viitor in Romania ?

Multumesc anticipat


P.S Precizez ca probabil cei din tara nu vor fi de acord cu o incheiere a contractului amiabila, deoarece au mult de lucru cu mine, dar nu pot sa pierd nici un contract in strainatate cu mari beneficii financiare pentru mine
Ultima modificare: Marți, 8 Octombrie 2013
Alexamy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:11, 8 Octombrie 2013
1. Cum as putea incheia contractul de munca cu actuala companie, fara a respecta termenul legal de 25 zile lucratoare ?

Incetarea c.i.m. cu acordul partilor este una dintre modalitatile de incetare a c.i.m. in care nu se acorda preaviz.

2. Ce se intimpla daca pur si simplu plec in strainatate si nu mai imi indeplinesc prevederile contractuale din tara ?
Lipsa de la serviciu (absente nemotivate)constituyie abatere disciplinara, ceea ce da posibilitatea angajatorului sa va sanctioneze disciplinar, inclusiv prin desfacerea disciplinara a c.i.m.

3. Pot fi actionat in judecata de firma din Romania ?
Depinde de ce motive invoca angajatorul dvs.

4. La desfacerea contractului pe motiv disciplinar va apare ceva in Revisal ce ar putea sa imi afecteze cariera pe viitor in Romania ?

Apare temeiul de drept al incetarii. REVISAL-ul nu este baza publica pentru angajatorii din tara. Acestia isi vad numai propiul REVISAL.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare contract de muna/va rog frumos sa ma ajutati PatriP PatriP Buna seara, Sunt angajata la o banca si am anuntat acum o saptamana ca vreau sa plec dar la insitentele directoarei nu mi-am depus demisia imediat ( a vrut ... (vezi toată discuția)
Lucrez in strainatate si la jobul din tara sunt in concediu medical cum pot sa plec mai usor fara preaviz? daniels38 daniels38 Buna ziua Sunt angajat la o firma din tara pe post de inginer proiectant, la inceputul anului mi-am gasit un job ca sofer in Danemarca unde am plecat in ... (vezi toată discuția)
Demisie fara respectarea preavizului. Mircic Mircic Buna seara. Va rog sa-mi spuneti ce se poate intimpla in cazul in care DEMISIONEZ si nu respect conditiile de preaviz (nu ma prezint la serviciu sau nu execut ... (vezi toată discuția)