Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doresc intreruperea rapida a CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doresc intreruperea rapida a CIM

Recent am avut o oferta de lucru in strainatate -pentru o firma cu sediul in strainatate (fara filiala in Romania). Plecarea trebuie sa fie in cel mult 5 zile calendaristice conform intelegerii,

Problema este ca am un contract de munca valabil in Romania, unde nu am depus inca nici un preaviz.

intrebarile ar fi:

1. Cum as putea incheia contractul de munca cu actuala companie, fara a respecta termenul legal de 25 zile lucratoare ?

2. Ce se intimpla daca pur si simplu plec in strainatate si nu mai imi indeplinesc prevederile contractuale din tara ?
3. Pot fi actionat in judecata de firma din Romania ?

4. La desfacerea contractului pe motiv disciplinar va apare ceva in Revisal ce ar putea sa imi afecteze cariera pe viitor in Romania ?

Multumesc anticipat

P.S Precizez ca probabil cei din tara nu vor fi de acord cu o incheiere a contractului amiabila, deoarece au mult de lucru cu mine, dar nu pot sa pierd nici un contract in strainatate cu mari beneficii financiare pentru mine
Alexamy, utilizator
1. Cum as putea incheia contractul de munca cu actuala companie, fara a respecta termenul legal de 25 zile lucratoare ?

Incetarea c.i.m. cu acordul partilor este una dintre modalitatile de incetare a c.i.m. in care nu se acorda preaviz.

2. Ce se intimpla daca pur si simplu plec in strainatate si nu mai imi indeplinesc prevederile contractuale din tara ?
Lipsa de la serviciu (absente nemotivate)constituyie abatere disciplinara, ceea ce da posibilitatea angajatorului sa va sanctioneze disciplinar, inclusiv prin desfacerea disciplinara a c.i.m.

3. Pot fi actionat in judecata de firma din Romania ?
Depinde de ce motive invoca angajatorul dvs.

4. La desfacerea contractului pe motiv disciplinar va apare ceva in Revisal ce ar putea sa imi afecteze cariera pe viitor in Romania ?

Apare temeiul de drept al incetarii. REVISAL-ul nu este baza publica pentru angajatorii din tara. Acestia isi vad numai propiul REVISAL.