Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte de asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte de asociatie

Buna ziua ! As dori sa va intreb daca este obligatoriu ca in fiecare adunare generala anuala sa se faca alegeri pentru presedinte.Mentionez ca eu ca si presedinte am un contract de mandat pe perioada nedeterminata! Este legal?
Fiecare asociatie de proprietari decide in cadrul adunarii generale prin votul participantilor perioada in care intelege sa acorde increderea in favoarea unui proprietar pentru a mandata reprezentarea si apararea intereselor asociatiei de proprietari si a membrilor acesteia
De regula nu se decide mandatarea "pe viata"
Mandatul de presedinte trebuie specificat in statutul asociatiei.
Cititi-l si organizati AG de alegeri la termenele respective.

Nu se face contract de mandat pe timp nelimitat. Ar veni in contradictie cu caracterul democratic al oricarei asociatii.
Chiar daca un proprietar este ales 20 ani succesiv la conducerea asociatiei, contractul sau de mandat sfarseste si incepe altul nou la fiecare AG de alegeri.
De obicei perioada de mandat a membrilor com. executiv, precum si a comisiei de cenzori este de 2-3 ani, asa cum s-a hotarait in statut. Nu este practic ca la fiecare AG anuala sa se faca alegeri.
Deci nu este normal ca perioada de mandat sa fie pe perioada nelimitata. Daca totusi membrii as. prop. vor sa aleaga aceeasi persoana pe o perioada mai lunga, se va proceda in consecinta, adica la urmatoarea AG de alegeri, fostul presedinte este ales in com. ex.
In fine, aceeasi metoda se aplica si la ceilalti membri din comitet si com. de cenzori.