Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA plati cass si penalitati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA plati cass si penalitati

as dori sa stiu la ce suma ajung penalitatile si plata cass 2006-2012.am primit o instintare de la cnas sa ma prezint cu deciziile de impunere pfa 2006 -2012.mentionez ca primesc anual decizii anaf impozitate la venit net anual. la cass cum voi plati?voi primii amenda?nu sunt asigurata.va multumesc anticipat.:sorry::((
Buna seara,

Calculul pdobanzilor si penalitatilor de intarziere pentru neplata cass, se determina in baza sumelor de plata, la care se aplica procentele in vigoare pentru fiecare perioada. Un istoric al acestora regasiti mai jos.
In perioada 01.01.2006-30.06.2010 0.1%/zi/suma datorata-dobanzi;
In perioada 01.07.2010-prezent 0.04%/zi/suma datorata-dobanzi;
In perioada 01.07.2010-30.06.2013 0%/suma datorata, daca stingerea se realizeaza in primele 30 de zile de la scadenta-penalizari;
In perioada 01.07.2010-30.06.2013 5%/suma datorata, daca stingerea se realizeaza in urmatoarele 60 de zile-penalizari;
In perioada 01.07.2010-30.06.2013 15%/suma datorata, daca stingerea se realizeaza dupa expirarea celor 90 de zile de la scadenta-penalizari;
In perioada 01.07.2013-prezent 0.02%/zi de intarziere incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv-penalizari.

Numai bine
va multumesc.va rog as mai avea o intrebare.daca nu am incheiat contractul cu cnas,poate noul cod fiscal 2014 sa aiba o prevedere ca acea din 2013 ca pe perioada 1.07.2010-30.06.2013. sa nu se aplice penalitati 30 zile de la scadenta.la mine care ar fi scadenta?va multumesc si o idee daca aveti cum sa fac sa platesc mai putin? trebuie sa platesc la minim pe economie.
Buna seara

Am o mare nevoie de ajutor, vis a vis de hotia celor de la CNAS.
Adica, m-am trezit ca mi-a venit o poprire pe contul din banca de 560ron chipurile ca am produs nu stiu ce venituri venituri realizate in 2011.Mentionez ca sunt rezident in alta tara din 2010, nu am inchirat nimic , nu am mai fost angajat din 1995, nici alte venituri nu am in Romania. Intrebarea mea de unde vine acest jaf cu autoservire din contul meu, in baza carei legi?
Cui sa ma adresez ca sa aflu in ce baza mi-au oprit banii?
dorelserea, utilizator
Pentru Sasha 2013
Nu inteleg de ce au calculat din 2006 intrucat dupa modestele mele cunostinte nefiind vorba de evaziune intrati sub incidenta :
ARTICOLUL 91 Cod Procedura Fiscala
Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.
Deci in opinia mea daca decizia a sosit dupa 01.01.2015 nu putea sa includa decat 2010 ,2011 si 01.01-30.06 2012.
Scuze ,am confundat data postarii initiale !