Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie publica - formular de oferta
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie publica - formular de oferta

Buna !
As dori sa stiu daca oferta depusa in cadrul unei proceduri de cerere de oferta poate fi declarata neconforma si respinsa daca s-a gresit o data in Formularul de oferta din propunerea financiara. Astfel, data deschiderii a fost 08.10.2013. Am scris in formular
Ne angajăm să menţinem această ofertă valabilă pentru o durată de 90 (nouazeci) zile, respectiv până la data de 08.01.2013, şi ea va ramâne obligatorie pentru noi şi poate fi acceptată oricând înainte de expirarea perioadei de valabilitate.

In PV Deschidere a ofertelor s-a consemnat la Valabilitate oferta : 08.01.2013 (90 de zile).

In concluzie, putem fi descalificati din cauza acelei date puse din greseala astfel? Desi e precizat 90 de zile?

Multumesc anticipat!
Atata timp cat ati evaluat pentru o data ce depaseste termenul de 90 de zile de valabilitate, nu cred ca va fi o problema, mai ales ca ati precizat in formularul de oferta valabilitatea ofertei pentru termenul solicitat - 90 de zile.
Intrebarea mea ar fi atunci:
Ar putea ceilalti ofertanti sa depuna constestatie pe baza PV Deschidere in cazul in care oferta noastra este declarata castigatoare?

Daca ni se solicita clarificare de la autoritatea contractanta putem schimba Formularul de oferta astfel inca sa apara 90 (nouazeci) de zile, respectiv pana la data de 08.01.2014?
Se poate considera viciu de forma, pe care AC il sesizeaza in PV de evaluare a ofertelor, il aduce la cunostinta ofertantului si acest viciu de forma poate fi corectat numai cu acceptul ofertantului.

art. 80 din HG 925/ 2006.