Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reincredintare minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reincredintare minori

buna ziua,ma numesc Torela,am 37 de ani,sa incep in a va spune povestea mea,cam trista,dar va rog sa imi dati un sfat,am fost casatorita 13 ani,din aceasta casatorie au rezultat 2 copii minunati,am divortat eu,prin multe tehnici de ale fostului meu sot i au fost lui incredintati copii,m a amenintat si am dat semnatura ptr a ramine copii la el ptr o perioada scurta de timp,imi administra medicamente psihiatrice,de am ajuns la o tentativa de suicid,sunt sincera si va spun durerea din sufletul meu,am facut un tratament ptr a ma pune pe piciore sa imi pot lua copii linga mine,de 2 ani am procese ptr copii,reincredintare,program de vizita si nimic pina la ora actuala,am avocat,cu ce am gresit atit de grav de nu imi pot lua copii linga mine,nu sunt nebuna,am terminat o facultate,conduc masina,am o afacere a mea,vreau copii sa locuiasca linga mine,nici linga tatal lor nu sunt,locuiesc la sora fostului sot,el sta in alta locuinta cu concubina,copilul acesteia si parintii iei,va multumesc
Aveti sanse sa va luati copilul dar probabil ca avocatul dvs. o sa aiba mult de lucru.
Depinde insa foarte mult si ceea ce vrea copilul.
nici linga tatal lor nu sunt,locuiesc la sora fostului sot,el sta in alta locuinta

Avand in vedere faptul ca fostul sot nu se ocupa efectiv de copii, iar acestia tau la o matusa vorbiti de urgenta cu avocatul si solicitati incredintarea pe cale ordonantei. Se va judecat mai rapid decat dosarul de fond

am apelat la tot ce este posibil,dar nu am reusit nimic,ptr procesul de reincredintare am pierdut iar,ieri am primit raspunsul pe internet la procesul pentru programul de vizita,raspunsul este in favoarea mea cum am cerut eu,dar imi este teama sa nu faca fostul recurs,multumesc
am doi copii,copii sunt de 2 ani la matusa lor,va dati seamea ca sunt influientati si traumatizati psihic de acestia,ne judecam de 2 ani in continu
gi-jane2, moderator
E foarte ciudat deoarece cam trebuia sa castigati.
Declarati apel si incercati sa consultati inca un avocat pentru a mai afla o opinie dupa ce aveti hotararea instantei.
Trebuie stiuta cauza exacta pentru care ati pierdut.
Intrebarea mea este : cum i-ati pierdut?
Sotul are vreo dovada (internare?) medicala de la episodul sinucidar sau a fost doar un gand al dvs si nu o tentativa la propriu? (nu am inteles exact din ce ati scris)

Cati ani au copiii?