Forum Discuţii juridice Executare silită Amenda RATB
Discuție deschisă în Executare silită

Amenda RATB

Acum o luna am primit o amenda ratb (in afara autobuzului -m a dat jos din autobuz desi aveam acele calatorii pe card doar ca nu mergea aparatul ,dadea eroare)cu care nu am fost de a acord ,nu am semnat niciun proces verbal. Acum doua saptamani a venit o recomandata de la ratb (probabil cu amenda si procesul verbal )pe care nu m am dus sa o ridic. Avand in vedere ca procesul verbal nu are nicio semnatura de a mea iar respectiva recomandata nu a fost ridicata (trebuia sa semnez pt a o ridica) care vor fi consecintele ? Se va duce la impozit ? vor veni si penalitati ? sau va continua sa vina acea recomandata pana cand o voi ridica ?
sweetiemary ,

Legal, in acest moment nu exista dovada ca ati luat cunostinta de existenta amenzii; informarea prin posta este numai una din modalitatile de notificare.
Amenda, odata ajunsa la fisc, cei de acolo va vor notifica, inainte de a va executa silit. Atunci, sau daca fiscul nu va notifica, abia in momentul in care vi se iau banii, ati luat cunostinta si aveti dreptul de a contesta amenda, va fi momentul zero. In instanta, daca pana atunci nu s-a prescris deja amenda, ei vor demonstra ce vor iar dvs. va veti apara; ati retinut, ei demonstreaza ca, nu dvs. ca nu! Sau instanta constata ca amenda s-a prescris.

[ va rog, nu mai citati daca nu e cazul, mesajele carora le raspundeti]
gi-jane2, moderator