Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contracte cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contracte cu banca

Buna ziua.
Ma numesc Ioan si asi dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
Care sunt obligatiile mostenitorilor (copii si sotie renuntatoare la mostenire dar cu un drept de abitatie viager si fara sursa de venit) , fata de banca, in cazul unui pensionar decedat ,care avea un card de pensii cu limita de credit in valoare de 1000 RON, un card de cumparaturi in valoare de: 2400 RON si un credit in suma de 3000 RON . Mentionez ca nu exista persoane codebitoare si nici asigurare de viata valabila. Familia a anuntat banca despre decesul debitorului printr-o copie a certificatului de deces. Ma intereseaza exact daca noi fiii suntem obligati sa achitam sumele datorate de defunctul nostru tata, cat mai repede, sau putem astepta ca banca sa ne solicite acest lucru in scris?
mugabi, utilizator
Daca preluati activul (casa, masina, etc) de la defunct, trebuie sa preluati si pasivul (datoriile), astfel incat o sa trebuiasca sa platiti si la banca.
Daca nu platesc, ma poate executa?
DA, daca sunteti mostenitor si nu renuntati la mostenire.