avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA Venit 0 - Asigurari de sanatate?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA Venit 0 - Asigurari de sanatate?

Buna ziua.

In 2008 am infiintat un PFA. Am avut o idee pe care pana la urma am abondonat-o. Activatatea a fost practic nula, venituri 0 pe intreaga perioada.

In 2010 am decis sa inchid PFA-ul. Toate bune si frumoase pana azi - 3 ani mai tarziu cand primesc o decizie de impunere de la CNAS prin care mi se aduce la cunostinta ca am de platit aprox 1800 lei din care mai mult de jumatate dobanzi si penalizari reprezentand contributii pentru perioada sus amintita.

Exista obligatia de a plati aceste asigurari de sanatate inclusiv in ideea in care veniturile PFA-ului sunt 0 ?
Daca nu, ce se poate face pentru a indrepta aceasta situatie?

Mentionez si ca in perioada respectiva eram student - nu stiu daca conteaza, dar daca nu ma insel studentii beneficiaza oricum de asigurare de sanatate.

Astept cu interes raspunsurile Dvs.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 18:46, 10 Octombrie 2013
Buna ziua,

Din pacate, in mod paradoxal, chiar daca aveti venituri din activitati independente 0, aveti obligatia platii asigurarilor de sanatate.

Singura posibilitate de a nu plati este de apela la instanta, existand deja un precedent la Timis.
[ link extern ] #

Numai bine
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Daca asa e legea, am sa platesc, dar totusi cum este posibil sa revina dupa 5 ani si sa-mi impuna penalizari si dobanzi ?!?

Nu aveau obligatia sa ma instiinteze de sume restante inainte de a-mi impune asemenea penalizari si dobanzi?

Cum de mi s-a permis inchiderea PFA-ului daca aveam restante la stat?

In plus de asta, nu se aplica niciun termen de prescriere intr-un asemenea caz?

Multumesc
Buna ziua,

Termenul de prescriptie este de 5 ani si se calculeaza incepand cu prima luna a anului urmator celui in care a luat nasterea obligatia de plata.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa – venituri impozabile cass Georgia55 Georgia55 Buna ziua. As aprecia ajutorul Dvs. In urmatoarea problema. Iata datele: - PFA cu document de autorizare din 21.05.2008 - inceperea activitatii ... (vezi toată discuția)
Contributia la casa de asigurari de sanatate ana_lov3s_u ana_lov3s_u Buna ziua. Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum e cu contributia la casa de asigurari de sanatate. Luna trecuta am incheiat contract cu casa de asigurari de ... (vezi toată discuția)
Opsnaj vs cnas alyssa_anda alyssa_anda Buna seara! Ma adresez cu o intrebare pe acest forum, in speranta ca voi gasi o lamurire. Este vorba despre o situatie in care o persoana pensionata in ... (vezi toată discuția)