Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu

Buna ziua. Am un salariat (salariul brut 800 lei) care in septembrie a muncit dupa 179 ore dupa cum urmeaza:
01.09 (duminica) 24 ore
04.09 13 ore
07.09 (sambata) 24 ore
10.09 13 ore
13.09 18 ore
16.09 13 ore
19.09 13 ore
22.09 (duminica) 24 ore
25.09 13 ore
28.09 (sambata) 24 ore

Luna septembrie are 168 ore lucratoare.
Intrebarea mea este: eu ce ii platesc salariatului: doar cele 11 ore suplimentare (179-168) sau trebuie sa-i dau si spor de weekend (desi se respecta regula cu 2 zile consecutive de pauza)?
Multumesc anticipat!
Ii platiti orele suplimentare si ii acordati si spor de week-end pentru zilele de sambata si duminica lucrate in luna respectiva. Sporul de weekend se acorda in situatia in care firma nu ii poate acorda salariatul zilele libere de repaus sambata si duminica, ci in alte zile din timpul sapatamanii. Asadar acordarea repausului saptamanal in alte zile ale saptamanii si sporul de weekend nu se exclud ci sunt complementare.