Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata 12 ore lucrate /zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata 12 ore lucrate /zi

Daca salariatii au lucrat in luna septembrie 156 ore in loc de 168(ei lucrand o zi 12 ore a doua zi libera,inclusiv sambata si duminica) ei trebuie sa-i platesc aferent celor 156 ore chiar daca imi iese sub salariul minim??...adica ora de lucru iese 4.35*13 zile lucrate a cate 12 ore =678.60...oare as putea pana la 800 lei(cat este minim) sa le adaug sporul pt sambata si duminica lucrata ???/
Daca sunt angajati la salariul minim, atunci salariul tarifar orar pe luna sept 2013 este de 800:168=4.76 lei.
Daca au lucrat doar 156 de ore vor avea un salariu de 156x4.76=743 lei, aferent timpului lucrat. La aceasta suma se adauga sporul pentru orele lucrate in zilele de sambata si duminica.
Daca sistemul de lucru este in ture 12 ore lucrate cu 24 ore libere, atunci ar trebui sa aveti in vedere faptul ca prin acest tip de program se incalca prev Codului Muncii referitoare la acordarea a 2 zile consecutive de repaus saptamanal.
In ceea ce priveste numarul de ore lucrate, daca in alta luna va ies ore suplimentare, atunci acestea le puteti compensa cu ore libere platite in luna urmatoare, in care salariatul nu isi lucreaza toate orele. Astfel in cazul expus mai sus, dac in aug 2013 a avut ore suplim, acestea se puteau compensa cu timp liber platit in luna sept 2013. In acest fel, probabil salariul angajatului ar fi ajuns la minim 800 lei.
Florin Cioca, Consilier juridic
lucreaza o zi 12 ore apoi o zi libera.(inclusiv sambata sau duminica)...nu se lucreaza de noapte...iar cand lucreaza sambata au liber duminica si luni....cand lucreaza duminica au liber luni si marti
este legal daca ii pontez 13 ore lucrate pe zi si urmatoarea zi libera???