Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compensatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compensatoare

Buna ziua.
Imi puteti spune, va rog, cate salarii compensatoare vor primi cei concediati din cancelaria Boc? Presedintele nostru de Sindicat mi-a spus ca vom primi si noi la fel. Am fost concediati in baza art.65), 66), 73) din Legea 53/2003 - Codul Muncii, noi avand un efectiv de 16 angajati din care au concediat 10. Este interpretabila concedierea - poate fi luata drept concediere individuala sau poate fi luata tot atat de bine drept concediere colectiva. Suntem subordonati Consiliului Local. In contractul colectiv de munca incheiat intre Primarie si Sindicatul nostru nu este prevazut numarul de salarii care se acorda la concediere.
P.S. Am fost concediati toti in 30 zile.
Va multumesc si sa aveti o zi buna.
stelamudura, utilizator
Presedintete de sindicat ar fi trebuit sa va raspunda ca el stie cel mai bine cum a negociat CCM.
Daca in CCM al dvs. nu se precizeaza acest aspect, atunci se aplica CCMUNN pe anii 2007-2010, unde, la art.78, spune ca puteti primi o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor la zi.
Va multumesc. Contabila noastra, din pacate nu este de aceeasi parere. spune ca nu ni se da niciun salariu.Pana la instanta, ne mananca sfintii. Inca odata, va multumesc
Contabila ori nu se pricepe ori este purtatoarea de cuvant a angajatorului. Ea ar trebui sa fie impartiala si sa aplice legea nu disspozitiile ilegale ale sefului ei.
Sun cu totul de acord cu D-voastra.
Va multumesc si va doresc numai bine.
Solicitati in scrsi angajatorului acordarea drepturilor salariale compensatorii prevazute de art 78 din CCMUNN pe anii 2007-2010.
Nu se poate invoca ca dumneavoastra nu vi se aplica dispozitiile CCMUNN de vreme ce insusi art 3 alin 1 lit a) din acest contract prevede:
ART.3. - (1) Clauzele contractelor colective de muncaa produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la nivel national;