avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In cazul concedierii angajatorul are obligatia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In cazul concedierii angajatorul are obligatia acordarii minim a unui salariu compensatoriu?

Buna ziua.In cazul concedierii angajatorul are obligatia acordarii minim a unui salariu compensatoriu? Intrebarile sunt:
1. Conform carei legi are aceasta obligatie?
2. Ce fel de salariu? brut? net?, minim pe economie?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 13:25, 28 Noiembrie 2009
1. Contractul Colectiv Unic la Nivel National pentru 2007-2010.
2. Legea nr. 130/1996, privid copntractul colectiv de munca.
3. Minim salariul pe care -ati incasat pana acum daca in CCM la nivel de unitate nu se prevede altfel.
va multumesc pt. promtitudinea raspunsului,
Daca in CCM la nivel de unitate se spune ca cei cu sub 5 ani vechime in unitate nu primesc nimic , ce se intimpla?
1. Daca CCMUNN pa anii 2007-2010 nu face distinctie intre cei cu o anumita vechime si cei sub aceasta vechime, pentru a primi minim un salariu, nici un CCM la nivel inferior nu o poate face.
2. Celelalte CCM pot sa dea mai multe salarii compensatorii la cei cu mai multa vechime dar nu pot da sub un salariu.
3. Iata ce spune CCMUNN:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Daca vi s-a desfacut contractul individual de munca pentru motive care nu tin de persoana salariatului,aveti dreptul la minim un salariu compensator al dvs. in valoare bruta.

Daca nu primiti acest salariu,faceti o cerere angajatorului in care cereti sa vi se plateasca.
Totodata va puteti adresa ITM-ului teritorial si instantei de judecata.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Noiembrie 2009
Angela D, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent!!! plata compensatie in cazul unei concedieri individuale si in caz de insolventa ContSters60282 ContSters60282 Buna ziua Am 2 intrebari la care nu gasesc raspuns exact si anume: 1. Angajatorul este obligat sa ofere plati compensatorii in cazul desfiintarii unui post ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract de munca art 65 amosica amosica Buna ziua, as dori sa stiu care sunt obligatiile angajatorului in cazul in care desface un contract de munca cu art.65 - trebuie sa plateasca salar ... (vezi toată discuția)
Salariu compensatoriu Cristi_25 Cristi_25 Va deranjez si eu cu o intrebare :am lucrat la o firma aproximativ 9 ani CU CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA in luna august a acestui an am fost anuntat ca firma ... (vezi toată discuția)