Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensionar de invaliditate, pot beneficia de CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensionar de invaliditate, pot beneficia de CCC?

...fiind pensionar pe caz de boala, pot beneficia de concediu pentru ingrijirea copilului?
1. Da, puteti cumula pensia de invaliditate cu indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 25.
Pe perioada acordãrii indemnizaţiei pentru creşterea copilului, plata pensiei de invaliditate şi a venitului de completare, acordate potrivit legii, nu se suspendã.

3. Chiar daca intra tatal copilului in CCC acesta nu se numeste concediu paternal ci tot concediu crestere copil.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane