Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot primi indemnizatie (alocatie) la copil daca sunt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot primi indemnizatie (alocatie) la copil daca sunt pensionat pe caz de boala cu revizuire?

Pot primi indemnizatie la copil nou nascut daca sunt pensionat pe caz de boala cu revizuire?
Cei de la primarie nu au mai avut un caz asemanator si nu stiu .
daca da le primesc pe ambele?
1. Alocatia de stat pentru copii se primeste indiferent daca aveti si alte venituri sau nu.

2. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) se poate cumula cu pensia de invaliditate.

- Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 25.
Pe perioada acordãrii indemnizaţiei pentru creşterea copilului, plata pensiei de invaliditate şi a venitului de completare, acordate potrivit legii, nu se suspendã.