Forum Discuţii juridice Executare silită Apartament cumparat la licitatie
Discuție deschisă în Executare silită

Apartament cumparat la licitatie

Buna ziua,
In data de 27.09.2013 am semnat actul de adjudecare a unui imobil, dupa ce am participat la licitatia acestuia cu o luna inainte.
Dupa ce am semnat actul de adjudecare, am aflat ca trebuie sa mai asteptam inca o luna pentru ca fostul proprietar sa fie SOMAT pentru eliberarea locuintei, dupa care se va dispune executatrea silita a acestuia.
Situatia familiei mele este insa, una disperata, deoarece am locuit cu chirie pana la 30.09.2013, iar proprietara nu a mai vrut sa ne prelungeasca contractul pe motiv ca vrea sa vanda apartamentul.
In prezent locuim la o vecina din blocul in care am locuit cu chirie, avem mobila si lucrurile pe la prieteni si cunostinte, nemaiputand inchiria nici un imobil pe o perioada de 1 luna.
Intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo posibilitate legala de a putea intra in apartamentul pe care l-am platit?
Mentionez ca am si un copil de 5 ani cu care nu stiu unde sa ma duc si cum sa-i explic de ce trebuie sa stam la vecina.
elydana77 a scris:

Intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo posibilitate legala de a putea intra in apartamentul pe care l-am platit?

Legal, daca fostul proprietar nu vrea sa paraseasca imobilul, trebuie sa obtinei hotararea instantei pentru evacuare.
Fostul proprietar nu mai locuieste acolo, dar refuza sa dea cheia.