Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru mult prea mare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru mult prea mare

Buna ziua!
Ne-a venit o citatie sa platim o taxă judiciara de timbru in valoare de 950 lei.
Obiectul cererii noastre il constituie rezilierea contractului şi evacuarea pârâtei, cu cheltuieli de judecată şi fără a solicita debitele restante. În motivarea acţiunii am invocat doar facturile neachitate (pt acestea avand deschisa o acţiune separata pe care am timbrat-o cu o taxa judiciara mare pt o valoare de 25.000) şi o situatie contabila.
In aceste conditii nu e prea mare taxa judiciara de timbru , pe care presupunem ca nu o vom putea recupera niciodata, si va spun ca in timp de 2 ani suntem intr-o pierdere continua cu aceasta parata?
Astept parerile dumneavoastra, ce ar fi de facut? multumesc.
Buna ziua,
Taxa de timbru se calculeaza in functie de capetele de cerere ale dumneavoastra si de valoare acestora.
Daca o sociotiti prea mare aveti posibilitatea sa solicitati reexaminarea ei in termenul legal de 3 zile de la data comunicarii conf art. 39 din OUG 80/2013.
Gabriel Klein Kiritescu
multumesc