Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre reorganizarea societatii unde lucrez si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre reorganizarea societatii unde lucrez si retributie

Buna ziua,
Rog pe cineva documentat sa ma lamureasca asupra urmatorului aspect:
Societatea la care lucrez a fost reorganizata si in urma acestui proces postul meu a fost desfiintat, mie oferindu-mi-se alt post cu o retributie mai mica insa cu tote responsabilitatile postului desfiintat. Este legal acest fapt?
Eu consider ca desfiintezi un post pentru ca nu mai exista obiectul muncii pentru respectivul salariat nu doar ca sa-i reduci salariul.
Da, este legal. Totodata, aveti dreptul si sa refuzati daca nu sunteti de acord cu postul si salariul oferit.