avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

buna ziua sunt sef depozit la un depozit de materiale de constructii si as vrea sa mi spuneti va rog cum pot demisiona?
am auzit mai multe variante nu stiu pe cea legala
care zice ca sunt 15 zile de preaviz care zice ca e functie de conducere si tre sa stau in preaviz 30 de zile ...
as vrea sa ma ajutati sa imi spuneti varianta corecta
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:26, 11 Octombrie 2013
In contractul individual de munca, la L.Alte clauze, la lit.c) scrie:
"perioada de preaviz in cazul demisiei este de ... zile lucratoare".
@ nicu35

Care este durata de preaviz mentionata in c.i.m. ?

Potrivit art.81 alin.4 C.mun., termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

De asemenea, potrivit art.277 alin.1 C.mun., functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.

Prin urmare, daca in reg.intern functia de sef de depozit este mentionata ca functie de conducere atunci termenul maxim de preaviz poate fi 45 de zile lucratoare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie, preaviz euangajat euangajat Sunt angajat intr-un magazin pe functia de sef raion. In cazul demisiei sunt obligat sa stau in preaviz 20 sau 45 de zile? Este considerata functie de ... (vezi toată discuția)
Demisie cu preaviz Ana2703 Ana2703 Buna seara! Doresc sa imi dau demisia cu preaviz, insa intampin niste dificultati si va rog sa ma ajutati cu niste informatii: - asistent manager este ... (vezi toată discuția)
Gestionar adrianstrat03 adrianstrat03 Buna ziua, As dori sa stiu daca functia de gestionar este o functie de executie sau de conducere. Mentionez ca in fisa postului nu este precizat acest lucru ... (vezi toată discuția)