Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenda ITM asociatie de locatari Bucuresti
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenda ITM asociatie de locatari Bucuresti

Buna ziua,
Sunt un membru al unei asociatii de locatari din Bucuresti.Recent am primit o amenda din partea ITM in valoare de 10.000 lei asociatia si 10.000 femeia de serviciu deoarece aceasta din urma nu avea incheiat CIM si era angajata doar pe baza unei conventii civile.
In aceasta situatie am urmatoarele nelamuriri :
- poate fi contestata aceasta amenda?si daca da,cam ce sanse de castig ar exista?
- cine suporta aceasta amenda?fiecare locatar in parte sau administratorul?presedintele?
- cine are obligatia legala de a incheia aceste contracte?administratorul sau presedintele?
- din ce cunosc,se recomanda si nu se impune ca femeia de serviciu sa aiba CIM.in aceasta situatie,pe baza carei legi se aplica aceasta amenda?

Mentionez ca la adunarea generala s-a ridicat problema angajarii unei femei de serviciu cu CIM insa propunerea a fost refuzata de locatari pe motiv de taxe mai mari,suficienta existentei unei conventii civile...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Mihai Petre
Asociatia poate sa conteste in instanta amenda contraventionala primita de la ITM.
Banuiesc ca respectiva conventie civila de care amintiti, incheiata intre asociatie si femeia de serviciu este de fapt o conventie la mica intelegere (asa se practica de obicei), neinregistrata la fisc si pentru care nu se platesc taxe si impozite, nici de catre asociatie, nici de catre femeaia de serviciu, motive pentru care ITM a aplicat amenzile contraventionale respective. Daca acesta este adevarul, contestatia dvs. in instanta nu va avea sorti de izbanda, chiar este posibil sa nu fie admisa de catre instanta.
Asa cum prezentati cazul (respectiv locatarii nu au fost de acord sa se incheie CIM pentru femeia de serviciu, lucru de altfel votat in adunarea generala a asociatiei de locatari), toti membrii asociatiei vor plati cota parte din amenda contraventionala. Atentie, daca amenda contraventionala se plateste in 48 de ore de la comunicare, atunci se poate plati jumatate din minimul amenzii prevazute de lege, conform prevederilor OG nr. 2/ 2001 cu modificarile si completarile ulterioare, mentiune facuta de altfel si pe PV de aplicare a amenzii de catre ITM.
Daca acea conventie era incheiata fara acordul membrilor asociatiei de locatari, atunci semnatarii conventiei (administratorul, presedintele sau ambii, respectiv cenzorii) erau buni de plata.
Actul normativ/ articolul de lege carea fost incalcat, este mentionat in PV de constatare a contraventiei de catre inspectorul de munca din cadrul ITM. Pentru amenda contraventionala aplicata, se mentioneaza actul normativ/ articolul de lege aplicat, in PV de aplicare al contraventiei de catre ITM.
Informatia dvs., respectiv: ".... din ce cunosc,se recomanda si nu se impune ca femeia de serviciu sa aiba CIM...." este valabila doar in conditiile mentionate de mine mai sus.
Pentru raspuns la obiect era necesar sa furnizati minimum de informatii care sa poata fi analizate

Pentru inceput era necesar sa precizati pe numele cui a fost intocmit PV contraventie
Teoretic PV poate fi contestat
Amenda....teoretic aceasta se aplica asociatiei de proprietari
Temeinic aceasta trebuie suportata de reprezentantii legali ai asociatiei de proprietari responsabili pentru conditiile si forma raportului juridic incheiat cu tertii -pentru ca membri proprietari nu pot fi responsabili in locul semnatarilor contractelor intre asociatie si terti
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia care apara si reprezintele interesele acesteia si a proprietarilor in raport si fata de terti ,in contracte,inclusiv in instanta de judecata
Realitatea probeaza ca respectarea normelor in vigoare asigura in caz de control neaplicarea de sanctiuni pecuniare...asa proprietarii s-au bucurat sa decida angajare ieftina care a atras aplicare de sanctiune pecuniara
revin cu anumite completari :

procesul verbal de constatare este datat 07.10.2013 si este incheiat intre inspectorul ITM si asociatia de locatari ,reprezentanta de presedintele asociatiei.(presedintele nu a semnat niciodata acel PV,si doar a imputernicit administratorul sa faca acest lucru)
este in cuantum de 20.000 lei reprezentand contraventie pentru incalcarea art 260,alin 1,lit E,din legea 53/2003.
Din verificarile pe care le-am facut,am constatat faptul ca acele conventii civile despre care am mentionat mai sus sunt inregistrate la fisc si se platesc taxe si impozite.
Avand in vedere aceste aspecte, se pot completa intr-ul fel raspunsurile d voastra la intrebarile initiale?

Multumesc
Mihai
mihaipetre1987, utilizator
Ce inseamna ca sunt inregistrate la fisc? Dupa cum stim, fiscul nu face niciun fel de inregistrari de contracte de munca sau colaborare sau prestare de servicii.

Probabil va referiti la formularul 010 in care asociatia a specificat ce fel de "dari" plateste.
Sau aveti alte documente pe care le-ati verificat?

Oricum, una peste alta, relatiile de munca sunt in atributiile ITM-ului, singurul in masura sa decida in aceasta materie si sa aplice amenzi in acest sens.

ANAF-ul amendeaza doar daca nu platesti ce ai declarat prin vectorul fiscal 010 sau daca, intr-un fel sau altul, te sustragi de la plata impozitelor sau diverselor contributii la bugetele nationale.

- amenda o puteti contesta, dar articolul in baza caruia asociatia a fost amendata este fara dubii si de necontestat de fapt;
- contractele de munca se incheie de catre comitetul executiv, recte presedintele acestuia; modul in care se angajeaza personalul unei asociatii nu se supune dezbaterii in AG, deoarece nu este negociabil, ci impus de lege. Asadar AG nu avea de hotarat nimic in acest sens si a fost o greseala a conducerii asociatiei ca a supus dezbaterii o obligatie legala - intocmirea de CIM femeii de serviciu.
- nu "se recomanda niciunde", ci se impune prin Codul Muncii si prin HG 500/2010.

Asadar cine se peticeste mai mult pagubeste.
elga50, moderator
am inteles,a fost o eroare din partea conducerii asociatiei.
In aceasta situatie cum se procedeaza cu amenda?Aceasta este platita de catre locatari urmand apoi sa se constituie in parte civila impotriva conducerii?a reprezentantului legal?sau este platita de la bun inceput de catre presedinte(reprezentantul legal)