Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sulta inscrisa in Cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sulta inscrisa in Cartea funciara

Sulta stabilita de Instanta judecatoreasca se inscrie in Cartea Funciara numai la cererea expresa a unuia dintre coproprietari ? Neplata sultei catre coproprietar in termenul stabilit de Instanta Judecatoriei, greveaza ulterior asupra actiunii de vanzare, inchiriere sau comodat ?
Neplata sultei este o sarcina a imobilului si l greveaza. Nu puteți vinde. Puteți închiria dar veți da socoteala celuilalt coprorprietar care nu a încasat chiria.
Consemnarea (depunerea) sultei in cont bancar degreveaza Cartea Funciara de sarcina ?
da.