Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Daca mi-am pierdut buletinul ce trebuie sa fac?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Daca mi-am pierdut buletinul ce trebuie sa fac?

Buna,
Azi am constatat ca nu mai imi gasesc buletinul, l-am cautat in toata casa si nu dau de el. Ce trebuie sa fac pentru a face un nou buletin? Ce acte am nevoie? Am varsta de 17 ani, nu e de asta ca mai asteptam inca un an dar am nevoie urgent de buletin.
Buna ziua,
Va trebuiesc:
1. copie si original de pe certificatul de nastere,
2. copie si original de pe actul de proprietate al imobilului unde locuiti
3. o taxa platita la posta
4. timbre fiscale
5. Orice act oficial care va apartine si are o fotografie a dumneavoastra pe el (copie si original).
Mergeti la politia care v-a eliberat primul buletin impreuna cu unul din proprietarii imobilului (probabil cu unul din parinti) si va faceti alt buletin.
Gabriel Klein Kiritescu
Se pot plati doua taxe, 7 lei + 5 lei, la Impozite si Taxe sau in unele orase direct la ghiseu.
Am inteles, dar nu platesc nici o amenda?
Nu platiti amenda.
Amenda (intre 40-80 de lei) se poate aplica doar daca nu se solicita noua carte de identitate in termen de 15 zile de la pierdere.