avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Daca mi-am pierdut buletinul ce trebuie sa fac?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Daca mi-am pierdut buletinul ce trebuie sa fac?

Buna,
Azi am constatat ca nu mai imi gasesc buletinul, l-am cautat in toata casa si nu dau de el. Ce trebuie sa fac pentru a face un nou buletin? Ce acte am nevoie? Am varsta de 17 ani, nu e de asta ca mai asteptam inca un an dar am nevoie urgent de buletin.
Cel mai recent răspuns: Cititor27 , utilizator 17:31, 17 Octombrie 2013
Buna ziua,
Va trebuiesc:
1. copie si original de pe certificatul de nastere,
2. copie si original de pe actul de proprietate al imobilului unde locuiti
3. o taxa platita la posta
4. timbre fiscale
5. Orice act oficial care va apartine si are o fotografie a dumneavoastra pe el (copie si original).
Mergeti la politia care v-a eliberat primul buletin impreuna cu unul din proprietarii imobilului (probabil cu unul din parinti) si va faceti alt buletin.
Gabriel Klein Kiritescu
Se pot plati doua taxe, 7 lei + 5 lei, la Impozite si Taxe sau in unele orase direct la ghiseu.
Am inteles, dar nu platesc nici o amenda?
Nu platiti amenda.
Amenda (intre 40-80 de lei) se poate aplica doar daca nu se solicita noua carte de identitate in termen de 15 zile de la pierdere.

Alte discuții în legătură

Buletin pierdut dubstep dubstep Buna ziua ! Daca mi-am pierdut buletinul , cand m-a duc s-a il fac din nou , trebuie s-a platesc vreo amenda ceva ? Multi zic ca nu , altii ca da .. numai ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate provizorie - lipsa acte spatiu anna2012 anna2012 trebuie neaparat sa ii fac buletin mamei mele.ea a divortat acum 8 ani trebuia revina la numele de fata si sa schimbe actele ceea ce nu a facut.intre timp a si ... (vezi toată discuția)
Contestare pv amenda - taxe ce trebuie platite. Eduard Ciprian Slai Eduard Ciprian Slai Vreau sa contest un PV, pentru parcare neregulamentara. Nu am mai luat amenda de ani de zile, asa ca nu mai stiu ce s-a schimbat, ce taxe/timbre trebuie sa ... (vezi toată discuția)