Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis cu drept de circulatie !!!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis cu drept de circulatie !!!

Salut, eram intr-o zi de dupa amiaza cand mergeam cu o viteza de in jur de 40km/h, eram pe banda a2a din care pe banda 1 o camioneta de la ADPP, nu am observat sincer sa fiu reducerea de viteza a masinei de pe banda 1 asa ca eu imi mentineam viteza constant cand la 10 metri trecere de pietoni pe banda mea pieton am apucat sa franez si cand am observat ca tot ma apropii am tras brusc de volan stanga :frantic:pentru a feri pietonul o fata de 17 ani :sorry: norocul meu ca nu l-am luat pe capota :O ci doar am julito cu roata ( la picior ) care iesise in exterior de la cursa masini, am mers la spital cu ea, nu a depus plangere si nu a dat declaratie precum sa intamplat accidentul doar a mers la fata locului sa ii explice constatatorului accidentului cum si ce sa intamplat, a venit politia Alcool test 0 %, fara zile de spitalizare, suspendarea permisului cu prelungirea dovadei din luna in luna prin procuror, acum sincer ma tot plimb de 1 an de zile dute vino X-( si tot astept rezolvarea cazului, am intrebat procurorul, si mi-a explicat ca e un singur procuror pe sector #-o si la cate cazuri sunt nu au timp #-o acum sincer ce as putea face sa imi recuperez permisul mai repede ( trebuie sa plec din tara ) nu pot conduce cu dovada :O
alexandru13cozzmin, utilizator
Asa cum v-am spus de la inceput, trebuia sa se solutioneze prin NUP de la inceput, dar probabil nici dvs nu ati cunoscut cum trebuie procedat, oricum peste o saptamana mergeti din nou la politie sa vedeti daca a audiat-o pe victima, nu-i lasati, ca mai trece un an.
Este ILEGAL sa va retina permisul daca nu exista certificat medico-legal pentru minim 10 zile ingrijiri medicale. Planege la procuror, nu mai asteptati ca a trecut deja mult prea mult!!!!!!
avvalentina, utilizator
avvalentina a scris:

Este ILEGAL sa va retina permisul daca nu exista certificat medico-legal pentru minim 10 zile ingrijiri medicale. Planege la procuror, nu mai asteptati ca a trecut deja mult prea mult!!!!!!

Plangerea o fac unde fac cerere de prelungire dovada cu seria N la Parchetul de pe langa tribunalul Bucuresti, la procuror ?

Si inca ceva mai intai ma duc la Udristei sa il intreb daca a audiat-o pe fata aceea ca a trecut 1 saptamana si dupa aceea daca nu a audiat-o ma duc la parchet la procuror in loc de cerere ma duc cu plangere ??? si un model de plangere va rog nu am posibilitatea de a imi angaja un avocat nu dispun de banii de aceea am ramas si fara loc de munca din cauza permisului deci e clar ca nu lucrez de 1 an :(
Eventual pentru tergiversare puteti depune plangere, permisul nu il recuperati decat in momentul in care se va solutiona dosarul, in conditiile art. 219 din HG 1391/2006.
ART. 219
(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, la cererea titularului, în următoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată pentru cumul de puncte;
b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorată cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
c) în baza certificatului medico-legal prin care se confirmă că afecţiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inaptă medical au încetat.
(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta, la cererea titularului, în baza rezoluţiei sau, după caz, a ordonanţei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărirea penală ori încetarea urmăririi penale, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contravenţiei a fost anulat ori ca urmare a încetării măsurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare.

.......................................................
patrascu razvan a scris:

Eventual pentru tergiversare puteti depune plangere, permisul nu il recuperati decat in momentul in care se va solutiona dosarul, in conditiile art. 219 din HG 1391/2006.
ART. 219
(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, la cererea titularului, în următoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată pentru cumul de puncte;
b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorată cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
c) în baza certificatului medico-legal prin care se confirmă că afecţiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inaptă medical au încetat.
(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta, la cererea titularului, în baza rezoluţiei sau, după caz, a ordonanţei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărirea penală ori încetarea urmăririi penale, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contravenţiei a fost anulat ori ca urmare a încetării măsurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare.

.......................................................

Pai dosarul inca nu a plecat de la Sectia de politie Udristei catre Judecator, fiindca nu a primit sau trimis nu am inteles bine expertiza de la INML, cu persoana victima fiindca nu a avut nici o zi de spitalizare, am inteles ca as putea sa platesc eu aceea expertiza care costa in jur de 50-70 lei RON si dosarul se va trimite la judecator este adevarat ???