avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

buna ziua .am revenit din nou cu aceeasi problema ,neplata pensiei alimentare.
fostul sot nu plateste pensie la cei doi copii de trei ani jumatate.si nimeni nu -i face nimic.l-am dat si in judecata pt neplata pensiei la-am dat si pt marirea pensiei alimentare cu toate ca nu a platit deloc .nu stiu ce sa mai fac sincer .va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:45, 14 Octombrie 2013
Daca aveti o hotarare definitiva si irevocabila va puteti adresa unui executor judecatoresc.
da dar am si avocat si el mi-a spus ca daca nu am facut partaj nu pot sa-l pun sub executare ,ce sa fac?
Doar daca nu munceste, nu are venituri, ar fi bun raspunsul avocatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum procedez in cazul in care nu primesc pensia alimentara pentru un copil care imi este incredintat spre educatie si crestere? conium conium Buna ziua , va rog sa ma consiliati cum trebuie sa procedez in situatia in care fostul sot nu plateste pensia alimentarea in conditiile in care ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara neplatita claudyta claudyta buna ziua .s-au facut trei ani de cand am divortat si fostul sot nu a platit pensia alimentara pt cei doi copii cara au rezultat din casatorie .l-am dat din ... (vezi toată discuția)
Sunt parte vatamata intr-un proces penal Denisa_Maria Denisa_Maria Buna ziua.In urma cu foarte mult timp l-am dat in judecata pe fostul sot pt marirea pensiei de intretinere.Tribunalul a dat o hotarare prin care il obliga la ... (vezi toată discuția)