Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartire mostenire

Buna seara ! Am nevoie de ajutorul Dumneavoastra
In urma cu 10 ani bunicii din partea mamei au decedat,acestia detineau cateva hectare de pamant .Mostenitori devin copii acestora.Succesiunea nu sa facut dupa moartea batranilor,dupa 3ani mama mea a decedat,iar acum cand vrem sa facem impartirea unul din fratii mamei mele nu este de acord cu asta dar celelalte 2 surori ale mamei mele sunt de acord.
Cum trebuie sa procedam in cazul acesta ,ce trebuie facut ca sa putem facem impartirea pe fiecare mostenitor chiar daca unul nu este deacord.
Va Multumesc anticipat!
In mod normal, cand mostenitorii se inteleg succesiunea se dezbate la notar.
Daca partile nu ajung la intelegere, aveti deschisa actiunea de partaj succesoral in fata instantei.

succes
av. Ileana Schwarz
ileana a scris:

Daca partile nu ajung la intelegere, aveti deschisa actiunea de partaj succesoral in fata instantei.

Cu alte cuvinte,obtineti un certificat ca sunteti mostenitor al bunicului/bunicilor(aici vedeti cine a fost proprietar,cine a decedat ultimul,etc) si chemati in judecata pentru partaj succesiune pe toti ceilalti mostenitori(unchiul,matusile si daca aveti vreun frate sau vreo sora.
UNDE SE ELIBEREAZA ACEST CERTIFICAT DE MOSTENITOR?