Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire apartament

Buna ziua!

Parintii mei au un apartament, in care am crescut toti fratii (suntem 5 frati). Eu fiind cea mai mica, ar urma ca apartamentul sa imi ramana mie. Ce acte ar trebui sa imi faca parintii ca apartamentul sa nu se imparta intre toti fratii. Am inteles ca daca parintii depasesc varsta de 65 de ani nu mai pot sa imi faca contract de vanzare-cumparare. Este adevarat?
Va multumesc!
nu. Nu este adevarat. Incheiati un contract de intretinere. Ar fi bine ca si ceilalalti frati sa vina declaranti in actul de intretinere consimtind la instrainarea facuta de parintii dvs catre dvs. Mergeti si consultati un notar care va va spune ce acte trebuie cat si costurile aferente contractului. La contract parintii dvs vor fi asistati d un reprezentant al Autoritatii tutelare in baza Legii 17/2000.
Ce pot face in conditiile in care fratii nu vor sa isi dea consimtamantul, iar parintii nu vor sa imi faca un contract de vanzare cumparare, insa vor sa imi lase apartamentul mie?
Nu se poate altfel. In acest caz veți împărțit apartamentul cu frații.