Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere hotarare divort
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere hotarare divort

As dori sa stiu cum se procedeaza pentru a traduce in limba engleza Hotararea de divort in asa fel incat sa fie recunoscuta de autoritatile din UK. E nevoie de Apostila de la Haga? Va multumesc!.
Pentru a fi recunoscuta ca document legal, hotararea de divort trebuie sa contina apostila aplicata de Tribunalul localitatii in care a avut loc procesul, conform instructiunilor de mai jos.
- hotărâri judecătoreşti (în original) emise de instanţele din circumscripţia teritorială a Tribunalului Bucureşti . Hotărârile judecătoreşti trebuie să fie legalizate cu mentiunea “definitiva si irevocabila”de instanţa care le-a pronunţat şi semnate cu numele în clar de către grefierul care legalizează hotărârea sau de către preşedintele instanţei ( de exemplu, grefier Ionescu Ioana sau preşedinte judecător Popescu Mihai) şi trebuie ştampilată cu ştampila de preşedinte; NU ªTAMPILA DE ARHIVAR SAU DE REGISTRATURÃ.
Nu se apostileaza copia după sentinţa civilă făcută la notar, ci numai eliberată de instanţă.

[ link extern ]
Dupa aplicarea apostilei se poate realiza traducerea hotararii de catre un traducator autorizat de Ministerul Justitiei si se legalizeaza la un notar public. De procedura de legalizare se ocupa, de obicei, traducatorul care a realizat traducerea.
L.C.