Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Majorarea chiriei fara acceptul chiriasului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Majorarea chiriei fara acceptul chiriasului

Ce se poate intampla , daca proprietarul doreste sa majoreze chiria cu care chiriasul ne este de acord . Poate solicita proprietarul eliberarea imobilului ocupat de chirias de trei ani ,fara conditii, fara probleme , cu chiria achitata regulat .
Depinde de clauzele contractuale. Uitati-va in contract si vedeti daca chiria este fixa sau proprietarul are posibilitate sa o modifice pe perioada derularii contractului.
Daca prin contract s-a stabilit ca proprietarul poate modifica valoarea chiriei, atunci nu prea aveti ce face: ori acceptati, ori eliberati locuinta.
Si daca se stabileste de comun acord, in caz de dezacord proprietarul poate cauta alt chirias.
Si in cazul in care imobilul(casa) se afla intr-o stare deplorabila si nu gaseste alt chirias ?
Stimat forumist,

În acest caz nu aveți altceva decât o bază de negociere. Altfel, contractul este legea părților.

Cu stimă.
Asta nu e problema dv.
Daca e de nelocuit, cereti proprietarului sa faca imbunatatiri pentru a-l aduce in stadiu normal de locuit.