Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuarea chiriasului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuarea chiriasului

In cazul in care se inchirieaza o casa , dar proprietarul nu doreste sa incheie niciun fel de contract , cu toate ca chiriasul isi indeplineste obligatiile : plateste taxele care provin din folosirea imobilului si suma convenita verbal pentru chirie , locatorul poate pretinde oricand chiriasului parasirea imobilui imediat ? Ce este de facut in acest caz ?
Stimat forumist,

Drepturile și obligațiile chiriașului - ca și ale proprietarului - decurg din contractul de închiriere. Dacă s-a preferat să nu se facă un contract, răspunsul este simplu: nu aveți nici o protecție.

Cu stimă