Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum pot scoate bani din PFA?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum pot scoate bani din PFA?

Buna ziua!
Am un pfa, sistem real si platitor de tva. Cum pot scoate bani din el? Trebuie de fiecare data justificare? De exemplu am incasat 5000 ron si vreau sa scot 4000 ron pt interesul meu personal, nu am facturi si bonuri pt acesti bani,se poate? Daca se poate cum inregistrez dpdv contabil? Platesc impozit pt acesti bani?
george-neagu, moderator
Ii retrageti banii din contul pfa cand doriti si fara justificare. Pentru treaba cu impozitarea, se aplica procedura clasica de calcul a venitului si a impozitului facuta la sfarsit de an prin declaratia 200. Nu are legatura cu procedura de scoatere a banilor din firma aplicata la societatile comerciale cu contabilitatea in partida dubla.
Am inteles,dar acesti bani imi apar pe extras,eu cand ii scot ii trec pe casa? si daca ii scot pe casa cum inregistrez scoaterea lor din casa ?sau cum ii inregistrez ca trebuie sa inregistrez aceasta tranzactie intr-un fel...pe un cont de cheltuieli?exista o baza legala pt aceasta retragere fara justificare?
Va multumesc inca o data pentru raspuns.
La pfa nu tineti registru de casa ci doar registrul jurnal de incasari si plati. Si nici nu e nici o problema daca ei apar in extrasul de cont.
La fel ar fi daca, de exemplu, ati dori ca in timpul anului, din necesitati de lichiditati, sa aduceti in contul pfa o suma de bani si sa platiti o factura. Deci pe extras apar ca intrati acei bani dar in registrul jurnal treceti doar plata nu si aportul de bani.
Buna seara.

Si daca PfA ul are venturi si din vanzari ce trece in registrul incasari ai plati?

george-neagu a scris:

La pfa nu tineti registru de casa ci doar registrul jurnal de incasari si plati. Si nici nu e nici o problema daca ei apar in extrasul de cont.
La fel ar fi daca, de exemplu, ati dori ca in timpul anului, din necesitati de lichiditati, sa aduceti in contul pfa o suma de bani si sa platiti o factura. Deci pe extras apar ca intrati acei bani dar in registrul jurnal treceti doar plata nu si aportul de bani.