Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Periodicitate determinare noxe/ zgomot
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Periodicitate determinare noxe/ zgomot

Buna ziua,

Va rog, ma poate informa cineva, la ce se refera determinarile de noxe "pe termen scurt" ?

Este posibil ca firma autorizata care a emis buletinul de determinare noxe, sa fi fost instiintata de catre firma care a comandat determinarile de noxe/ sa fi mentionat in comanda ca respectivele determinari de noxe se fac cu anumite echipamente tehnice generatoare de noxe fizice (zgomot, vibratii, etc.), scoase din functiune din anumite motive (precizate in clar).
Sau, noxele respective se inregistreaza numai intr-o anumita perioada de timp, ocazional sau accidental. Acest lucru poate fi constatat de catre firma care a efectuat determinarile de noxe, pe o anumita perioada de timp, a centralizat aceste determinari, intr-un document scris si a tras o concluzie.
Indiferent de motivul mentiunii respective, pe buletinul de determinare noxe trebuie sa se mentioneze aceste motive, la rubrica de observatii.