Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social srl (acordul unui vecin)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social srl (acordul unui vecin)

Buna seara.
Vreau sa infiintez o s.r.l. cu sediul in apartamentul meu. Problema este ca nu pot obtine acceptul unuia ditre cei 4 vecini directi. Mentionez ca in bloc deja functioneaza o firma de cativa ani. Cum as putea rezolva aceasta situatie ?
Va multumesc.
Solicitati acordul asociatiei de proprietari
asociatia de locatari cere acordul celor 4 vecini.Discutati cu vecinul, daca este vorba doar de sediul social si nu de un punct de lucru efectiv, explicati-i vecinului ,poate intelege si mai spuneti-i si ca nu va veti imbogati din afacere, sa nu fie invidios pe "capra", spuneti-i ca sunteti "obligat"sa va faceti societate comerciala conform noilor reglementari UE si din cauza crizei, astea sunt ultimele la moda.
Incercati numai cu acordul celor 3 vecini si avizul asociatiei de proprietari. Eu am mai facut asa si a mers, nu a intrebat nimeni de al 4-lea vecin, iar eu nu am facut nicio precizare in acest sens.:D
Denisa Stanca, Avocat
Este obligatorisa obtineti acordul celor 4 vecini doar daca nu aveti asociatie de proprietari. In alte situatii doar daca presedintele sau administratorul va conditioneaza punerea stampilei de obtinerea semnaturilor. Stampila si semnatura presedintelui si/sau a administratorului sunt suficiente daca nu aveti activitate la sediu.
As mai pune o intrebare pe aceeasi tema: Daca se reuseste deschiderea firmei fara acordul unuia dintre vecini, dar cu acordul asociatiei, acest vecin care nu si-a dat acordul nu poate da firma in judecata?

Si inca ceva: daca unul dintre vecinii care si-au dat acordul, se muta din bloc si in locul lui vine altul (asta dupa ce firma este constituita), acesta isi poate manifesta in vreun fel nemultumirea fata de existenta firmei? Trebuie obtinut vreun acord si din partea lui?