Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept servitute

am fost obligat sa acord pintr-o hotarare judecatoreasca sa acord un drept de servitute unei anumite persoane,,acea persoana a vandut terenul aferent altei persoane si acum m un proces pe rol deci prin urmare dosrul in cuza e pentru nerespectarea hotararii judecatoresti,,,intrebarea mea este ,,,e valabila acea hotarare daca primul propietar a vandut terenul.

Dreptul de servitute este legat de teren si nu de proprietar, asa ca este valabil si pentru noul proprietar.
Nu am inteles ce dosar aveti acum, omul avea deja o hotarare.
Dreptul de servitute ( drept real principal, dezmembramant al dreptului de proprietate, perpetuu , transmisibil ) se transmite odata cu transmiterea dreptului de proprietate asupra terenului -a fondul dominant.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Exact; tocmai de aia nu inteleg cum si de ce exista iar un dosar pe rol. Poate nu am inteles corect obiectul lui.