avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept servitute

am fost obligat sa acord pintr-o hotarare judecatoreasca sa acord un drept de servitute unei anumite persoane,,acea persoana a vandut terenul aferent altei persoane si acum m un proces pe rol deci prin urmare dosrul in cuza e pentru nerespectarea hotararii judecatoresti,,,intrebarea mea este ,,,e valabila acea hotarare daca primul propietar a vandut terenul.

Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:11, 15 Octombrie 2013
Dreptul de servitute este legat de teren si nu de proprietar, asa ca este valabil si pentru noul proprietar.
Nu am inteles ce dosar aveti acum, omul avea deja o hotarare.
Dreptul de servitute ( drept real principal, dezmembramant al dreptului de proprietate, perpetuu , transmisibil ) se transmite odata cu transmiterea dreptului de proprietate asupra terenului -a fondul dominant.



Ultima modificare: Marți, 15 Octombrie 2013
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Exact; tocmai de aia nu inteleg cum si de ce exista iar un dosar pe rol. Poate nu am inteles corect obiectul lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa dau in judecata statul? jonel jonel Doctrina defineste servitutea ca fiind dreptul real principal derivat, perpetuu si indivizibil, constituit asupra unui imobil numit fond aservit, pentru uzul ... (vezi toată discuția)
Drum de servitute probleme probleme Buna ziua! Sunt detinatorul unei proprietati de circa 1400mp.In urma cu aproximativ 5 ani,accesul meu catre drumul public a fost intrerupt fara nici o ... (vezi toată discuția)
Acord drum de servitute gioni_b gioni_b Buna ziua. Am urmatoarea intrebare: ce acord se poate incheia pentru utilizarea unui drum de servitute, de catre unele loturi vecine drumului, care nu au ... (vezi toată discuția)