Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Obligatia de plata a impozitelor a succesorilor
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Obligatia de plata a impozitelor a succesorilor

Un contribuabil, proprietar al unui autoturism, a decedat, lasand neachitate debitele aferente acestuia. Succesorii acestuia au preluat masa succesorala, exclusiv autoturismele. Au acestia (succesorii) obligatia de a achita impozitele aferente mijloacelor de transport? Se aplica in acest caz prevederile art.25 (2) din OG 92/2003,r ?
Nu au obligatia platii debitelor intrucat nu au acceptat succesiunea
Art 25,(2) În cazul în care obligaţia de plată nu a fost îndeplinită de debitor, debitori devin, în condiţiile legii, următorii:
a) moştenitorul care a acceptat succesiunea contribuabilului debitor;.

Mijloacele de transport vor figura la rolul nominal unic al persoanei decedate.
Veti proceda la stabilirea succesiunii vacante care va fi constatata de un notar public

Cititi acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...
carmen01011958, moderator