avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN 7311 sau 7312
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN 7311 sau 7312

Am venituri din publicitate pe dispozitive Android pe care vreau sa le fiscalizez printr-un PFA. Mai concret:
- firma din strainatate serveste reclamele care sunt afisate in aplicatiile mele
- sunt platit la actiuni indeplinite ca urmare a acestor reclame: clickuri etc.
- ocazional mai dezvolt aplicatii noi sau le modific pe cele vechi

Ce activitate sa trec la codul CAEN pentru ca la fiecare am niste obiectii:
- 7311 Activitati ale agentiilor de publicitate: aici mi se pare ca nu eu generez reclamele, doar afisez reclamele servite de firma straina
- 7312 Servicii de reprezentare media: descrierea codului spune ca exclude vânzarea timpului sau spaţiului de publicitate direct de către proprietarii timpului sau spaţiului (editori), ori eu pot fi asociat cu proprietarul spatiului in aplicatia Android sau cu un editor.

Deasemenea editarea/dezvoltarea acestor aplicatii poate fi asociata cu 6201(dezvoltare software) dar eu nu facturez pe nimeni pentru asta, e doar un mijloc de afisare a reclamelor. Dilema este daca trebuie sa includ si 6201.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Octombrie 2013
freebielabs, utilizator
Cel mai recent răspuns: freebielabs , utilizator 12:13, 17 Octombrie 2013
Ce fel de acte/pregatire trebuie sa am ca sa fiu autorizat pe aceste coduri caen(PFA) ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen comision publicitate freebielabs freebielabs Buna ziua, doresc sa aflu cam la ce cod caen pot sa incadrez urmatoarea activitate: incasare comisioane din publicitate afisata in aplicatii ... (vezi toată discuția)
cod caen pentru venituri admob in aplicatii mobile alinescoo alinescoo Va salut, acesta fiind primul meu post. Felicit toti userii acestui site, deoarece de aici am gasit raspunsuri la multe intrebari de-a lungul timpului. ... (vezi toată discuția)
Coduri caen necesare dobre_dani dobre_dani Am un PFA cu urmtoarele coduri: 6201 (activitate principala), 6311. Momentan activitatea mea este realizarea de soft la comanda si doresc in viitorul apropiat ... (vezi toată discuția)