Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului individual de munca

POT INCETA CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA UNUI SALARIAT IN BAZA DECIZIEI MEDICALE ASUPRA CAPACITATII DE MUNCA, GRAD 3?
Nu pana la comunicarea deciziei de pensie de invaliditate.
Pe baza deciziei de incadrare in grad de handicap, angajatul trebuie sa-si intocmeasca dosarul de pensionare si sa-l depuna la casa de pensii.
Angajatorul face act aditional la CIM cu modificarea normei de lucru la 4 ore/zi, iar cand angajatul comunica primirea deciziei de pensie, atunci se face incetarea CIM cu art. 56 alin.1) lit.c).

ART. 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare;

ana-cer, moderator
in cazul in care salariatul refuza?
presupun ca va inceta cu acordul partilor
Daca salariatul nu mai doreste sa lucreze, fie isi depune demisia, fie incetati CIM cu acordul partilor.
Multumesc foarte mult!